NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » KLIMATYZATORY SPLIT » SPLIT CZY CENTRALA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

split czy centrala

  
klima
22.09.2012 16:06:02
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1014517
Od: 2012-9-22
Rozumie że proponujesz aby w centrali wentylacyjnej odbywało się schładzanie powietrza, rekuperacja i to byłoby lepszym rozwiązaniem niż instalacja klimatyzatorów naściennych?
Centrala wentylacyjna z z wymiennikiem krzyżowym i chłodnicą(freonową lub woda lodowa) , tutaj potrzeba by odpowiednich obliczeń zależnych od specyfiki obiektu, to i tak najlepsze rozwiązanie. A co do awaryjności takiego zestawu, to jest ona zależna od kompetencji serwisu, który będzie to obsługiwał. Innymi słowy, nie baw się w splity, i multisplity. Ty potrzebujesz sprzętu, który zapewni komfort i będzie pracował ,,w tle" a ty o nim zapomnisz.
Czy byłoby to tańsze rozwiązanie niż zakładanie wentylacji i klimatyzacji z osobna?
Moja propozycja wygląda następująco montujesz splity na ścianie. Ja osobiście polecam markę LG (nie zawiedziesz się cena, jakość dostęp do części zastępczych) Prowadzisz kanały wentylacyjne i przygotowujesz na przyszłość możliwość podłączenie centrali wentylacyjnej z chłodzeniem czyli kanały izolowane. Co do ilości agregatów zewnętrznych można zastosować system LG Jeden agregat kilka jednostek wewnętrznych sprawdź : LG SYNCHRO. Oczywiście sprzęt Hilux też Cię nie zawiedzie i będzie służył przez wiele lat dostarczając miłego chłodu
Na pewno bardziej estetyczne, nie wisiałyby urządzenia wewnętrzne.
Projektant klimatyzacji doradził mi bym nie instalował ogrzewania pomieszczeń z wentylacji wszak i tak bedą grzejniki a instalacja takiej centrali to duże koszty, a i tak grzeje się całodobowo. No i wiesz podczas imprezy zimą gdzie wpadnie 100 lub 200 osob na sale i tak trzeba bedzie chłodzić pomieszczenie.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
22.09.2012 16:06:41
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1014518
Od: 2012-9-22
Montować rekuperator w centrali która działa przez kilka godzin raz w tygodniu, za takie herezje kiedyś na stosie palili. Zwrot inwestycji za jakieś 250-300 lat pamiętajmy ze w sali weselnej "sezon B" to listopad, styczeń, czasem luty.
Najprościej nawiew i wyciąg świeżego powietrza można przyjąć spokojnie 30m3/h na osobę, można zamontować centralę, ale osobiście bardziej polecam prosty układ filtr, nagrzewnica, wentylator najwyżej zwielokrotniony, do tego klimatyzatory splity, przy czym do potrzebnej mocy chłodniczej należy dodać zapas na schłodzenie świeżego powietrza z +35 na +20. Najlepiej sprawdzają się klimatyzatory kanałowe z małą prędkością nawiewu, albo kasety, klimatyzatory naścienne przeważnie komuś wieja na kark
Co do wyboru marek, polecam coś co na pewno będzie miało za kilka lat serwis, z tańszym wydaniu może być MDV, McQuay Uwzględniając że pijany i tańczący człowiek to ok 200W ciepła (siedzacy- nic nie robiący to 100W), to przy 200 osobach wyjdzie 40kW ciepła od samych ludzi, a jeszcze są okna, potrawy, kuchnia. Splitami jest bez sensu to chłodzić, miejscami będzie zimno, miejscami gorąco - wentylacja może lepiej dystrybuowac powietrze, może też chłodzić powietrzem zewnętrznym jeśli chłodno na zewnątrz (całkiem spore oszczędności np. w letnie noce, kiedy na sali gorąco).
Zakładanie 30m3/h na osobę to jest wymóg (minimum to chyba 20m3/h/os) wynikający z jakości powietrza - ale przy takiej wydajności może się nie dać doprowadzić odpowiedniej ilości ciepła/chłodu (trzebaby przekraczać temperatury). Praca wentylacji bez odzysku równolegle ze splitami - za takie coś powinno sie palić na stosie.
Chłodzenie na taką salę zaczyna się od 20kW mocy elektrycznej, przez dobę "naciągnie" to prądu za ok. 200-500pln. Z odzyskiem ciepła/chłodu na poziomie 60% trzeba odpowiednio zmniejszyć koszty. Koszty inwestycyjne po dodaniu agregatu chłodniczego i wymiennika do wentylacji będą porównywalne do kilku dużych splitów - a komfort o klasę wyższy.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
22.09.2012 16:08:41
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1014519
Od: 2012-9-22
Zanim zaczniecie dobierać super systemy, centrale z odzyskiem ciepła, centrale z chłodnicą, odzyskiem chłodu policzcie sobie trochę. Sala używana 1x w tygodniu średnio 10h, sobót z temperaturą powyżej 25C przy wielkim farcie może będzie 5 może 6 nawet jak będzie 10, to mamy 100h pracy, przy czym gorące noce to kwestia 3-4 nocy. Maj, sierpień to zimne noce, gdzie powietrza zewnętrznego po 20-21 nie trzeba chłodzić. Odzysk chłodu w wymienniku na poziomie 60% :shocked!: skąd bierzecie takie dane.
Serwisancie, policz sobie ile wymian powietrza potrzebujesz aby odebrać 60kW ( uznajmy wyliczenia Chris_W aczkolwiek nie policzył prawie 20kW od świeżego powietrza) , jaką temperaturę chcesz uzyskać na chłodnicy. Jakie ci wychodzą średnice kanałów, jaki jest koszt inwestycji, kiedy ta inwestycja się zwróci. Splity to też klimatyzatory kanałowe a nie tylko naścienne i możesz ten chłód rozprowadzić po całej powierzchni z małą prędkością na nawiewnikach.Podjąłem decyzje że budynek bedę chłodził splitami. Wentylacja bedzie osobną instalacją. Nie koniecznie oba urządzenia bedą musiały działać w jednym czasie. Decyzję dopiąłem po wizycie w jednym z hoteli gdzie oprócz całej wentylacji z możliwością chłodzenia właściciel obiektu juz po jednym weselu musiał założyć splity. Wentylacja nie wyrabiała, w sali na 120 osob była zainstalowana centrala z klimatyzacją na 14 kw, nie zdawało mu to w ogole egzaminu. Po założeniu dwóch splitów w sali jest już rześki chłód. Urządzenie pracuje już trzeci sezon i w zasadzie jestem zadowolony jednak jest małe ale......
Chodzi o zbyt dużą ilość skroplin
Przez dwa sezony nie było z tym problemu natomiast od kilku dni zauważyłem że po włączeniu klimatyzatora po około 1,5 godziny pracy pojawia się tak wielka ilość skroplin że po prostu wokół klimatyzatora tworzy się kałuża wody co wcześniej się nie zdarzało.Po opróżnieniu zbiornika na skropliny po kolejnej 1,5 godziny problem się powtarza.
Klimatyzator pracuje prawidłowo i schładza powietrze lecz nie potrafię znaleźć przyczyny wydzielania tak dużej ilości skroplin.
Może jakieś pomysły jak temu zaradzić?
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
31.10.2012 18:46:53
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1041261
Od: 2012-9-22
Cztery akumulatory 12V po 12Ah to około 575VA. Gdy weźmie się pod uwagę sprawność UPS to zostaje nam teoretycznie 490VA pracy przez godzinę. Wiedząc, że akumulator się rozładowuje i traci pojemność, to przypuszczam, że obciążając UPS odbiornikiem 1kW mocy czynnej (np. grzejnik) to nie popracuje on dłużej niż 20 minut. Przy odbiorniku indukcyjnym czas będzie jeszcze krótszy.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
07.04.2013 15:55:16
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1304115
Od: 2012-9-22
Grzeję dom od 3-ch sezonów elektrycznie (samoróbka 3x3kW w rurze 2")
zasilająca wcześniej wspomniane grzejniki - drogo, ale narazie nie było innego
wyjścia, natomiast poteżną zaletą jest to że doskonale wiem ile mi potrzeba
ciepła (zainstalowana automatyka, rejestracja, itd.)

Dom 130m2, drewno ("kanadyjka") wewnątrz ścian 15 cm wełny, na stropie
25 cm. Koszt ogrzewania prądem ~3000PLN za sezon: 2000kWh w dziennej,
6000kWh w nocnej, plus ~500PLN za brykiety do kominka.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
07.04.2013 15:55:41
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1304116
Od: 2012-9-22
Niedrogo, ale przy temperaturze dziennej 18-19, obniżkach w nocy i duzym
spadku w dzień kiedy nas nie ma - a nie ma nas sporo... Instalując pompę
liczę na oszczedność połowy kosztów ogrzewania i podarowanie sobie
"odrobiny luksusu" w postaci trochę wyższej temperatury uzytkowej bardzo szczęśliwy

Z rejestracji pracy ogrzewania wynikło mi że 90% czasu pracy grzałek
moc nie przekracza 6kW (2 grzalki) trzecia grzałka lub kominek potrzebna
jest przy temp. ponizej -20 lub silnym wietrze. Grzejniki się sprawdziły, przy
mocy grzejnej 6kW temperatura grzejników w okolicy 38 stopni, czyli są
w stanie oddać 6kW przy różnicy temperatur grzejnik/pomieszczenie 18 st.
(Jakby to było problemem miałem zamiar zainstalowac pod nimi mały i cichy
nadmuch, ale chyba sie obejdzie bez takiej konieczności).
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klimon
08.09.2016 09:24:23
Grupa: Użytkownik

Posty: 1 #2329739
Od: 2016-9-8
Najwyższy komfort powietrza można uzyskać poprzez połączenie: rekuperator +

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

. Na stronie wymiennika (http://www.wymiennikgruntowy.pl) są wykresy skuteczności, gdzie można zobaczyć do jakiej temperatury powietrze jest schładzane latem i ogrzewane zimą. Zwłaszcza wtedy przydaje się gwc, bo nie potrzeba stosować grzałek do rozmrażania wymiennika podczas mrozów -20st.C. Temperatura powietrza po przejściu przez GWC nigdy nie spadnie do takiego poziomu żeby trzeba było rozmrażać wymiennik w centrali.
_________________
Energooszczędne centrale wentylacyjne powietrza do wentylacji mechanicznej budynków.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » KLIMATYZATORY SPLIT » SPLIT CZY CENTRALA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny

klimatyzacja serwis separatorów Warszawa