klimatyzacja
niedawno udało mi się bardzo tanio kupić klimatyzację AUX ASW-H18B4 z inwerterem. Chciałbym się dowiedzieć jak zachowa się ten klimatyzator gdy napełnię go propanem zamiast r410a. Używałem już r290 do układów po czynniku r22 w których znajdował się olej mineralny i wszystko działało jak należy. Podobno propan jest czynnikiem uniwersalnym i można stosować go ze wszystkimi olejami, lecz chciałbym aby ktoś bardziej doświadczony wypowiedział się na ten temat.
Zdaję sobie sprawę z łatwopalności propanu , jednak sam z siebie się nie zapali. Do zapłonu konieczny jest dostęp około 90% powietrza więc wykluczam zapłon w sprężarce. Jedynym zagrożeniem mógłby być wyciek gazu do pomieszczenia klimatyzowanego dlatego wyciąłem łączenia gwintowane przy jednostce wewnętrznej i polutowałem wszystko na twardo.

Dziś skusiłem się napełnić klimę, właśnie dokonałem testów wydajności przy grzaniu. nominalnie klima ma oddać 5,5 kw. Z moich obliczeń dokonanych na podstawie wydajności wiatraka jednostki wew. oraz różnicy temperatur na wlocie i wylocie wynika że uzyskałem 4,3 kw mocy przy temperaturze zewnętrznej 2 stopni Celsiusza.
Wydaje mi się, że pobór prądu także nieznacznie spadł, nominalnie klima powinna brać 2,0 kw pod czas grzania, mi wyszło 1,6kw lecz pomiar był nieprecyzyjny ponieważ nie mam odpowiedniego urządzenia i musiałem polegać na liczniku elektrycznym.
Agregat pracuje ciszej niż na r410a. Oczywiście, klima na mój użytek. Wydajność policzyłem w następujące sposób:
Na jednostce wewnętrznej sprawdziłem wydajność wiatraka - 850m3/h,

wzory:
Q=cmΔt
m=ρV (m-masa)

dane:

V=850[m³] -objętość powietrza przechodząca przez j. wew. w ciągu godziny
Δt=15 - różnica między temp w miejscu zasysania powietrza a wylotem
c=1008[J/kg`C] -ciepło właściwe powietrza (wartość stała)
ρ=1.2[kg/m³] -gęstość powietrza (można uznać za stałą)

rozwiązanie:

m=1.2[kg/m³] * 850[m³] =1020[kg] (tyle powietrza przechodzi przez klimę w ciągu godziny)
Q=1008[J/kg`C] * 1020[kg] * 15[`C]
Q=15422400[J] (tyle trzeba energii aby ogrzać to powietrze w ciągu sekundy) J=W/s
Dzielę powyższy wynik przez 60 otrzymuję wynik w watach na minutę, potem jeszcze raz przez 60 i otrzymuję wynik w watach na godzinę


  PRZEJDŹ NA FORUM