wentylacja łazienki
Podstawa: 1 kanał - 1 pomieszczenie, nie więcej.
Z rysunków wynika, że planujesz podłączenie do jednego kanału suszarni, wyciągu w kuchni i łazienki na poddaszu. Jak wyżej - źle.
Po pierwsze, tego poziomego odcinka do łazienki nie należy robić. Po drugie, okap w kuchni będzie prawdopodobnie wydmuchiwał powietrze do suszarni i łazienki. Powinien mieć oddzielny kanał.
Oczywiście kuchnia powinna mieć stałą wentylację, bo okap działa tylko chwilę, a jak się go wyłączy, to nie ma żadnego wywiewu.

Uprzedzając pytanie - żadnych "kominków wentylacyjnych". One nie służą do wentylacji pomieszczeń, jak może sugerować nazwa. One służą wyłącznie do wentylacji, ale PIONÓW KANALIZACYJNYCH.

Kominek koniecznie z zamkniętą komorą spalania, trzeba doprowadzić rurę z zewnątrz pod kominek. Z otwartą komorą nie ma sensu, wyciąga ciepło z domu w wielkich ilościach, z resztą przy włączeniu okapu mogłoby cofać dym. że powinno to być zrobione od razu przy budowie jak trzeba (wymurować komin).
Jak dasz wentylator na kominie to wymuszasz ciąg, już nie musisz martwić się o odcinki poziome kanałów, o przekroje, o różnice temperatur - to wszystko można zaniedbać bo powietrze nie płynie "samo w górę" tylko je wyciągasz "na siłę", plusem jest również możliwość wentylowania o każdej porze roku (latem, zimą we dnie i w nocy), warto kupić wentylator wielobiegowy (lub regulator obrotów) i sobie dostosować wyciąg do potrzeb.
Wadą jest... pobór prądu, często hałas, ewentualna usterkowość tej maszynerii.

A właśnie - kotłownia na paliwo stałe? W takim razie żadnych wyciągów mechanicznych, inaczej może dojść do zaczadzenia. Jeśli już, to drzwi do kotłowni szczelne, z uszczelką, z zewnątrz "zetka" (nawiew powietrza).
To samo przy stosowaniu mechanicznej wentylacji, kotłownia powinna mieć grawitację i być uszczelniona od reszty domu.


  PRZEJDŹ NA FORUM