klimatyzacja
Kiedyś zrodził mi się taki pomysł, żeby wykorzystać zwierciadła do oświetlenia absorbera kolektora rurowo-próżniowego. Myślicie, ze to ma sens??
uważam, że takie będą zalety tego systemu:
- niski koszt ze względu na małą cenę zwierciadeł (np z blachy aluminiowej) w stosunku do elementu kolektora
- możliwość uzyskiwania wyższych niż standardowe temperatury.
wady: Mam programik to rysowania krzywizn zwierciadeł parabolicznych, który generuje współrzędne punktów krzywizny.
Na razie zrobię to tak, że wytnę żebra o odpowiednim kształcie i przykręcę na to dyktę. Wymaluję żeby zabezpieczyć to i okleję folią
aluminiową. Co do talerza anteny satelitarnej to oczywiście znany sposób ale niestety źródło ciepła jest punktowe. I czym to odebrać? Jeśli odbiornik ciepła będzie też punktowy, bo musi to będzie miał mniejszą wydajność od liniowego ( np. rura próżniowa z kolektora próżniowego).
Ale to jeden aspekt. Druga sprawa, że galwanizowanie jest drogie. Przerabiałem już wycenę posrebrzania arkusza blachy stalowej-kupa kasy.
Lustra akrylowe są pewnie dobrym pomysłem, jedynie co to wypadałoby się upewnić czy nie tracą właściwości wraz z działaniem poliamid temperatury słońca.
W przyszłości, posłużę się zwierciadłem szklanym. Pytałem u szklarza i powiedział że jest w stanie pociąć paski lustra nawet kilkucentymetrowej szerokości i długości 2m.
-konieczność wprowadzenia systemu śledzącego słońce i ustawianie zwierciadeł względem niego.
- być może mniejsza sprawność ze względu na wzrost zredukowanej różnicy temperatur.


  PRZEJDŹ NA FORUM