NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » KLIMATYZACJA » KLIMATYZACJA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

klimatyzacja

  
klima
22.09.2012 16:02:24
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1014514
Od: 2012-9-22
niedawno udało mi się bardzo tanio kupić klimatyzację AUX ASW-H18B4 z inwerterem. Chciałbym się dowiedzieć jak zachowa się ten klimatyzator gdy napełnię go propanem zamiast r410a. Używałem już r290 do układów po czynniku r22 w których znajdował się olej mineralny i wszystko działało jak należy. Podobno propan jest czynnikiem uniwersalnym i można stosować go ze wszystkimi olejami, lecz chciałbym aby ktoś bardziej doświadczony wypowiedział się na ten temat.
Zdaję sobie sprawę z łatwopalności propanu , jednak sam z siebie się nie zapali. Do zapłonu konieczny jest dostęp około 90% powietrza więc wykluczam zapłon w sprężarce. Jedynym zagrożeniem mógłby być wyciek gazu do pomieszczenia klimatyzowanego dlatego wyciąłem łączenia gwintowane przy jednostce wewnętrznej i polutowałem wszystko na twardo.

Dziś skusiłem się napełnić klimę, właśnie dokonałem testów wydajności przy grzaniu. nominalnie klima ma oddać 5,5 kw. Z moich obliczeń dokonanych na podstawie wydajności wiatraka jednostki wew. oraz różnicy temperatur na wlocie i wylocie wynika że uzyskałem 4,3 kw mocy przy temperaturze zewnętrznej 2 stopni Celsiusza.
Wydaje mi się, że pobór prądu także nieznacznie spadł, nominalnie klima powinna brać 2,0 kw pod czas grzania, mi wyszło 1,6kw lecz pomiar był nieprecyzyjny ponieważ nie mam odpowiedniego urządzenia i musiałem polegać na liczniku elektrycznym.
Agregat pracuje ciszej niż na r410a. Oczywiście, klima na mój użytek. Wydajność policzyłem w następujące sposób:
Na jednostce wewnętrznej sprawdziłem wydajność wiatraka - 850m3/h,

wzory:
Q=cmΔt
m=ρV (m-masa)

dane:

V=850[m³] -objętość powietrza przechodząca przez j. wew. w ciągu godziny
Δt=15 - różnica między temp w miejscu zasysania powietrza a wylotem
c=1008[J/kg`C] -ciepło właściwe powietrza (wartość stała)
ρ=1.2[kg/m³] -gęstość powietrza (można uznać za stałą)

rozwiązanie:

m=1.2[kg/m³] * 850[m³] =1020[kg] (tyle powietrza przechodzi przez klimę w ciągu godziny)
Q=1008[J/kg`C] * 1020[kg] * 15[`C]
Q=15422400[J] (tyle trzeba energii aby ogrzać to powietrze w ciągu sekundy) J=W/s
Dzielę powyższy wynik przez 60 otrzymuję wynik w watach na minutę, potem jeszcze raz przez 60 i otrzymuję wynik w watach na godzinę
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
22.09.2012 16:03:20
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1014515
Od: 2012-9-22
Propan nie nadaje sie do zastosowan w klimatyzacji czyli nie moze pracowac w wysokich temperaturach odparowania.
W lodowkach pracuje na podcisnieniu -0.5 Bar
Agregat lodowkowy jest cichy na tym czynniku ale szybciej sie zatrze niz na 134a lub 404a
Bezcelowe jest wiec napelnianie klimy takim gazem zwłaszcza jak pracuje na 410a ze wzgledu na moc silnika zastosowanego do tego czynnika a wydajnosc napewno spadnie. Propan (r290) podobnie jak izobutan (r600a) współpracuje z każdym typem oleju sprężarkowego. Łatwopalność nie jest problemem, bardziej martwiłbym się właśnie o wysoką jak na ten gaz temperaturę odparowania.

Osobiście polecam wymianę na r410a - jest do dostania w małych ilościach w hurtowniach chłodniczych. Różnica właściwości między r410a a r290 jest dość znaczna - odparowanie przy ciśnieniu atmosferycznym -51*C vs -42*C, a co za tym idzie kompletnie różne ciśnienia skraplania. Osobiśnie nie nazwałbym r290 zamiennikiem w tej sytuacji, może za r407c bym się jeszcze odważył ale tutaj szkoda klimy na takie eksperymenty. Mam klimę w której siedzi jeszcze 22-ka a jest ona do demontażu.
Problem z PC jest taki że według poprzedniego właściciela straciła moc i serwisanci podejrzewali sprężarkę w której mogła się uszkodzić płytka zaworowa na jednym cylindrze.Przy odłączeniu węża do manometrów rzygnęło trochę olejem i jest czyściutki.Włączyłem na około kilkadziesiąt sekund pompę i ciśnienie wzrosło do 22bar ale nie tak szybko jak bym się spodziewał a parowanie gdzieś w okolicy 4bar.
Jak sprawdzić czy faktycznie to sprężarka jest winna?Podejrzewałem nieszczelność pomiędzy stroną wysoką a niską na ekonomizerze lecz muszę to sprawdzić.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
22.09.2012 16:04:54
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1014516
Od: 2012-9-22
Jestem w trakcie budowy sali weselnej i stanęło wszystko na etapie klimatyzacji. Otóż mam dwa piętra i na każdym z nich jest umieszczone po 4 klimatyzatory o mocy 7.1 kW. Wyceniało mi te klimatyzatory już 4 firmy, każda zaś snuje swoje teorie wmawiając że klimatyzatory konkurencji są złe. Jedna firma poleca gorąco Chigo w Splicie ok 32000 + VAT. Następna Hilux ( o której nie słyszałem jeszcze) za 29000 zł + kochany podatek. Wyceniane mam jeszcze klimatyzatory firmy FUJITSU 8 szt. 7.1 kW za 57 000+ Vat. Najgorsze jest to ze na zapleczu bedzie widniało 8 urządzeń zewnętrznych. Sam nie wiem na jakie urządzenie sie zdecydować, nie mam żadnych informacji co do jakości tych Firm. Centrala wentylacyjna z chłodnicą freonową, jak temperatura w nocy spadnie do 12 stopni to wychłodzisz salę samym powietrzem a nie niezliczoną ilością energi elektrycznej. Do tego odzysk ciepła i masz baniak 2000l wody nagrzanej do 55 stopni za darmo. Właśnie zastanawiałem się żeby połączyć klimatyzacje z wentylacją, ale wiesz jak to wszystko klęknie w dniu wesela to bedzie lipa. Ponadto u nas temperatury są dziś nieprzewidywalne raz jest 38 stopni wielka duchota raz 18..... byłem na weselu 280 osob, upał straszny, jeszcze nie zjedlismy pierwszego dania ja juz miałem mokrą koszule. Nie mowie o tańcach. Także klimatyzacja musi chłodzić non stop. Oprócz tego oczywiście bede montował dwie centrale wymieniające powietrze, jedna na parter druga na piętro. 3 wymiany powietrza w ciagu godziny ok 4000 m3 na godzine. Myśle że gdy połącze to w całość czyli wentylacja/klimatyzacja w jednym może to nie funkcjonować za dobrze. W takim razie proponuje pozostawic wolne miejscen na chlodnice w centarli wentyacyjnej i koniecznie rekuperator ciepla w centrali wenylacyjnej. Dostarczanie ciepla z zewnatrz i nie ochlodzenie jego troche mija się z celem pracy klimatyzacji nasciennej. W centrali wentylacyjnej najlepiej zastosowac chlodnice wielo stopniowa i zalanczac agregaty zaleznie od temperatury nawiewu. Mam pare sal w obsludze serwisowej i wiem z doswiadczenia że polaczenie wentylacji z chlodnica freonowa oraz klimatyzacja typu split jest najlepszym rozwiazaniem
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
03.12.2012 19:34:13
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1062887
Od: 2012-9-22
"Wysypał" mi się PDA sterujący centralą nawiewną VTS.
Niestety znikło też oprogramowanie do sterowania tą centralą (HARD RESET).
Mam gorącą prośbę jak ktoś posiada lub wie skąd pobrać program na PDA do obsługi tej centrali będę niezmiernie wdzięczny.
Przy okazji jest jeszcze problem w tym PDA flash dysk niby pusty a nie ma w nim wolnego miejsca. Nie wiem czy aktualne , co by Pana interesowało do tego palmptopa mam takiego w częściach, uszkodzona taśma od ekranu i układy zasilające są tam dwa jeden od karty i jeden co zasila procesor.
Ma jeszcze pytanie do pawka_pk czy miał Pan problem z ustawieniem falowników w centrali SCK-1v1-nw-1f mam ABB ASC401 i nie mogę skonfigurować ich.Czy potrzebny panel operatorski do poprawnej konfiguracji bo go nie mam. Wyskakuje błąd -Czujka p.poż.!FCW-0rpm , Zab.silnika went.naw! fcn-O-rpm, komunikacja fcn!fcw O-rpm. Dodam że wejście czujki jest zwarte mostkiem. W programie FCconfig falowników w pierwszym formularzu daje się sprawdzić i ustawić tylko FCW, FCN brak komunikacji.W formularzu 2 same błędy na FCN i FCW.
Czy coś źle ustawiam. Na falownikach pali się tylko zielona dioda czyli brak błędu.
Czyżby uszkodzona karta I/O.Jeżeli tak to zacznij od sprawdzenia zasilania na płytę I/O. Odpowiada za to przetwornik 24VACnaDC Siwy obok trafa. Jak się schylisz, w skrajnych nieprawidłowościach z zasilaniem będzie się paliła lub ledwo żarzyła czerwona dioda w nim. Ten przetwornik lubi się psuć zmierz dla wszystkiego napięcie na wyjściu powinno być 24VDC jeżeli jest mniej to wymień przetwornik. Jeżeli zasilanie masz poprawne a wymienione przez ciebie elementy nadal sygnalizują alarm to masz uszkodzoną płytę I/O lub płytkę komunikacji między palmem a płytą I/O. Problem mz zasilaniem objawia się czujnikiem p.poż (mimo że jest zwarty) , komunikacją falowników itp. Posiadam wszelkie elementy sprawne do PDA lecz zawsze zachęcam do wymiany tej automatyki na nową. Falownik komunikuje się z PDA automatycznie można coś namieszać tylko przy użyciu panelu do tego falownika a ty go nie masz.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
03.12.2012 19:36:30
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1062890
Od: 2012-9-22
jestem bardzo delikatny bo minęły miesiące a jestes w tym samym miejscu. Ale jeśli nie rozumiesz to tłumaczę ręcznie : w pompie ciepła bardzo istotna dla osiąganego COP jest temperatura skraplania. Dlatego nie łączy sie obiegów c.w.u. i c.o. , a ciepło dla tych potrzeb produkuje oddzielnie. Co innego w kotłowni zasilanej z kotła, tam nie wpływa to na sprawnośc procesu i jest jak najbardziej dopuszczalne. Postawowym problemem jest , że bardzo często "wybitni znawcy" tematu, wprost schematy kotłowni adaptują na potrzebu pompy ciepła. Dlatego błędem jest produkowanie ciepła na poziomie 45°C po to aby po zmieszaniu osiągać 30°C. Produkcja c.w.u. to ok. 10 procent produkcji ciepła w skali roku. Chyba , ze nie zależy Ci na COP, to rób jak ci handlowiec podpowiada lub co tam znajdziesz w internecie.
Sama sonda czy jak tam zwał niczego nie załatwia. Absolutnie niezbędny do regulacji c.o. jest regulator pogodowy. Jest to urządzenie elektroniczne o różnej konstrukcji , a pomiar temperatury następuje albo poprzez czujniki , któych opór elektryczny jest zależny od temperatury ( czyli analogowe, najróżniejszych konstrukcji) albo przez czujniki cyfrowe , przekazujące do regulatora informację po magistrali komunikacyjnej rs. Podobnie ciepła woda , ale tam wystarczy regulator stałowartościowy czyli inaczej mówią termostat,
Mozna oczywiście zainstalować termostat w reprezentatywnym pomieszczeniu do sterowania c.o. ale to roziwązanie gorsze bo pompoa pracuje na wyższych parametrach niz przy sterowaniu pogodowym ,które zapewnia najniższe możliwe parametry pracy i najwyższą możliwość sprawność, COP. Można oczywiście zastosować regulator pogodowy z dodatkowym czujnikiem wewnętrznym, osiągamy w ten sposób kompilację obydwu sposobów z możliwością wyboru , któy sposób dominuje. Jak regulator ma jeszcze wbudowany jeszcze człon ciepłej wody to osiągamy pełnię szczęścia bardzo szczęśliwy
Regulacja miejscowa : ponieważ domyślnie do pompy ciepła buduje się ogrzewanie podłogowe , któej stała czasowa wynosi 2-3 doby nie ma sansu doregulowania , no i oczywiście mieszanie jesy podobnym błędem jak przy c.w.u. W instalacji c.o. z pompą ciepłą mamy małe schłodzenia czyli ze 3-4 razy większy przepływ niz w c.o. zasilanym z kotła, dlatego należy minimalizowac opory przepływu bo to zwiększa istotnie koszty pracy popmy obiegowej (czyli obniza ogólny COP instalacji z pompą ciepła). Opory rosną w kwadracie : dwa razy więszy przepływ to 4 razy większe opory hydrauliczne. pomysł
Rozdzielacz DZ też był na tym forum : skręć go sobie z kształtek staliwnych czrnych czyli takich nieocynkowanych. Kosztują grosze, a robota łatwaWprost przeciwnie. Czytając wykłady otwieram oczy. gorzej z mózgiem. Ostatnim razem "ugotował mnie Pan co najmniej na miękko. Ale coraz bardziej staję na nogi. Z moją sprężarką, jak się wszystko odpowiednio podstawi Cop wychodzi mniej niż 3 , dodatkowo poczytałem zaleconą lekturę i może na końcu się nie rozczaruję. A teraz dla upewnienia, Czy zastosowanie sprężarki z wtryskiem pary podniesie mi cop powyżej 3,5. Tak wynika z programu selekt6. Jeszcze jedno pytanie: dlaczego wstawiając w selekt6 punkt średni R407c i punkt rosy r407c są różne wyniki? dodatkowo proszę o komentarz do obrazków
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
31.03.2014 20:33:50
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1798265
Od: 2012-9-22


Ilość edycji wpisu: 1
Kiedyś zrodził mi się taki pomysł, żeby wykorzystać zwierciadła do oświetlenia absorbera kolektora rurowo-próżniowego. Myślicie, ze to ma sens??
uważam, że takie będą zalety tego systemu:
- niski koszt ze względu na małą cenę zwierciadeł (np z blachy aluminiowej) w stosunku do elementu kolektora
- możliwość uzyskiwania wyższych niż standardowe temperatury.
wady: Mam programik to rysowania krzywizn zwierciadeł parabolicznych, który generuje współrzędne punktów krzywizny.
Na razie zrobię to tak, że wytnę żebra o odpowiednim kształcie i przykręcę na to dyktę. Wymaluję żeby zabezpieczyć to i okleję folią
aluminiową. Co do talerza anteny satelitarnej to oczywiście znany sposób ale niestety źródło ciepła jest punktowe. I czym to odebrać? Jeśli odbiornik ciepła będzie też punktowy, bo musi to będzie miał mniejszą wydajność od liniowego ( np. rura próżniowa z kolektora próżniowego).
Ale to jeden aspekt. Druga sprawa, że galwanizowanie jest drogie. Przerabiałem już wycenę posrebrzania arkusza blachy stalowej-kupa kasy.
Lustra akrylowe są pewnie dobrym pomysłem, jedynie co to wypadałoby się upewnić czy nie tracą właściwości wraz z działaniem poliamid temperatury słońca.
W przyszłości, posłużę się zwierciadłem szklanym. Pytałem u szklarza i powiedział że jest w stanie pociąć paski lustra nawet kilkucentymetrowej szerokości i długości 2m.
-konieczność wprowadzenia systemu śledzącego słońce i ustawianie zwierciadeł względem niego.
- być może mniejsza sprawność ze względu na wzrost zredukowanej różnicy temperatur.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
31.03.2014 20:36:03
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1798275
Od: 2012-9-22


Ilość edycji wpisu: 1
Z tego co mi wiadomo lustra akrylowe mają zastosowanie przy produkcji luster drogowych, takich stawianych przy mało widocznych skrzyżowaniach, więc raczej są to sprawdzone lustra odporne na wszystkie warunki atmosferyczne między innymi na promieniowanie słoneczne uv. Lustra drogowe reklamowane są również jako wandaloodporne co rozwiązuje nam problem z uszkodzeniem kolektora podczas gradobicia, same zalety, wydaje mi się że nic lepszego nie znajdziemy. Elektronikę układu nadążnego za słońcem chyba najtaniej będzie kupić na ebayu- ok 150 zł z wysyłką ( na jedną oś, jeśli w pionie też to razy dwa). Do tego mechanizm obrotowy to już jakoś trzeba wykombinować ( oś obrotu na łożyskach i napęd silnikiem), ale to nie musi wyjść drogo jak ktoś ma dostęp do migomatu, szlifierki kątowej i trochę lubi dłubać.
Ja trochę walcowałem schematy solar trackerów ale mój nie działa po zlutowaniu, a na allegro nie spotkałem takiego układu. Większość elektroników twierdzi, że to prosty układ oparty na komparatorze
lub coś podobnego, a nikt nie pokaże prostego gotowego działającego układu. Takie są moje doświadczenia.
Dla mnie większym problemem jest wykombinowanie w miarę prostego i taniego mechanizmu obrotowego ustawiającego kolektor do słońca.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
31.03.2014 20:38:14
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #1798282
Od: 2012-9-22
Podłączyłem do układu z wyższego mojego postu silnik od wycieraczek samochodowych.
Moim zdaniem idealny mechanizm wykonawczy, bo ma przekładnię ślimakową i duży moment na wyjściu.
Tyle że spalił mi się tranzystor. Widocznie było zbyt duże natężenie - duży pobór tego silnika w porównaniu z pierwszym, który próbowałem - taki od zabawek. Prosił bym o trochę więcej danych,
- z czego wykonane są lustra
- co tym steruje Rury są bezpośrednio wpięte w kolektor bez żadnych U-rurek czy hot-pipe. Swobodny przepływ.
Kolektor dopiero zaczął pracę tak że nie mam wiele informacji.
Silnik jest od wspomagania elektrycznego

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

układu kierownicy z jakiegos samochodu.
Dorzucę Wam jeszcze wyniki pomiarów porównujących samą rurę i rurę z lustrem.

- jakie są rury próżniowe "Hot pipe" czy z rurką przepływową "U-rurka"
- jak kolektor sprawuje się w pochmurne dni
- od czego jest zaadoptowany silnik z przekładnią do kierowania osi poziomej
Wymieniłem tranzystor na taki większej mocy tj. BD244C i BD243C.
Tyle że pierwszy silniczek (ten od zabawek) się kręci, a od wycieraczek - coś w nim drży ale ruszyć nie chce.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
28.06.2015 20:25:54
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #2134007
Od: 2012-9-22
1. Zrozum, że negocjacke pracownika najemnego z kapitalistą są tak samo „wolne” jak negocjacje ofiary napadu z bandytą, który napadł na tą ofiarę, jako że to kapitalista ma w ręku wszystkie atuty w sytuacji, gdy (jak to w praktyce jest zawsze w kapitalizmie) panuje bezrobocie, a więc na każde miejsce pracy jest mnóstwo kandydatów, spośród których kapitaliści mogą przebierać jak w przysłowiowych ulęgałkach.
2. Zysk kapitalisty bierze się tylko i wyłącznie z tej wartości dodatkowej wypracowanej przez pracownika najemnego.
3. Związki zawodowe są organizacjami dobrowolnymi. Nie myl ich z przymusowymi zrzeszeniami (syndykatami) pracowników z Włoch Mussoliniego.
4. Bez związków zawodowych, to nie było by 8-godzinnego dnia pracy. A to, że wprowadzono go najwcześniej w NZ wynika głównie z tego, ze wtedy (w XIX wieku) w NZ był deficyt siły roboczej, z powodu ogromnego oddalenia NZ od UK, a imigracja do NZ z innych państw była zaś wówczas w praktyce niemożliwa (poza Australią, także wówczas cierpiącą deficyt ludności). Niemniej wprowadzenie tego 8-godzinnego dnia pracy w NZ było wyraźnie zasługą tamtejszych związków zawodowych. Wiem coś o tym, jako że mieszkałem kilka lat w NZ.
_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,
  
klima
16.06.2017 22:12:52
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 55 #2435563
Od: 2012-9-22
Od studzienki w której jest główny licznik mamy rozprowadzenie wody na 3 domy, w każdej z nich znajduje się podlicznik.kiedyś na takiej złączce był przeciek przez dobę potrafiło wyciągnąć prawie 1m3 wody w grunt i dopiero po wykopaniu ziemi okazało się jak ładnie woda nasączyła całe otoczenie
Do tego pory stany liczników pięknie www się bilansowały i było ok. Przez ostatni rok nie zgodziło się ponad 70m3 wody, a ponieważ przyjrzeliśmy się problemowi, okazało się że przez 14 dni "zniknęło" kolejne 7m3. Czyli stan głównego wodomierza jest dużo wyższy niż 3 nasze wodomierze w domach. W każdym z domów mieszka identyczna liczba osób i zużycie jest podobne.

Wykluczono wyciek w rurach, było to sprawdzone przez panów z wodociągów...
Tyle, że na poszczególnych podlicznikach wszystko jest ok, zużycie takie jak było zawsze. Poza tym, gdyby któryś licznik byłby uszkodzony to nagle w jednym domu ktoś zużył 7 metrów więcej przez 2 tygodnie? Ja obstawiałem że to uszkodzony licznik główny.... No to na logikę wyciek może być tylko na jednym z trzech odcinków zawór domowy - wodomierz domowy. Czy to możliwe?

0,5 m3/dobę to takie sobie ciurkanie. Pozaglądajcie do studzienek kanalizacyjnych, czy gdzieś nie ciurka.
Jedyne co może jakoś naprowadzić to fakt, że przy zamkniętych zaworach we wszystkich 3 budynkach nie było żadnego ruchu na głównym wodomierzu, natomiast kiedy zawory były otwarte , pomimo braku poborów wody główny wodomierz wskazywał zużycie...

Może ktoś ma pomysł co z tym zrobić, bo nam powoli ręce opadają.

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


_________________
wentylacje Warszawa,
klimatyzacja,

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » KLIMATYZACJA » KLIMATYZACJA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny

klimatyzacja serwis separatorów Warszawa